LifeFree.pl

Bubel Granna - Janów Podlaski

Bubel Granna- Dom Gościnny
  • Nazwa: Bubel Granna
  • Miejscowość: Janów Podlaski, lubelskie
  • Adres: Bubel Granna 22a
  • Telefon: (83)341- 39- 03 lub 603 801 220
  • E-mail: bubelgranna@agroturystyka.pl
  • WWW: strona www

W domu gościnnym Bubel Granna Posiłki dla naszych gości przygotowujemy na bazie świeżych produktów z gospodarstwa rolnego i przydomowego oraz produktów z innych gospodarstw rolnych w miejscowości. Na bazie tych produktów przygotowujemy potrawy lokalne, tradycyjne i regionalne. Są one dziedzictwem kulinarnym i wizerunkiem naszego obszaru. Przygotowane posiłki z lokalnych surowców, tradycyjnymi metodami posiadają niepowtarzalny, unikalny smak.

W gospodarstwie znajduje się ścieżka dydaktyczna, która powstała przy pomocy merytorycznej pracowników Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu”. Ścieżka powstała z myślą o poszerzeniu oferty i stworzeniu możliwości aktywnego wypoczynku.

Szlak rozpoczyna się przy domu tablicami, na których: umieszczono wiersze znanych poetów o tematyce przyrodniczej i patriotycznej, następna tablica to „Drzewo prawdę Ci powie” – czyli horoskop drzewny. Dalej ścieżka prowadzi w kierunku iglastego lasu – przy bramce wejściowej umieszczono „Ptasi Zegar” , informujący o gniazdujących w okolicy ptakach. Następne tablice umieszczono na dróżce prowadzącej pod górę. Umieszczone tablice informują uczestników o występujących na obszarze drzewach, ptakach i zwierzętach. Po przejściu całą ścieżką można odpocząć na małej polanie – umieszczono tu ławeczki i drewniana „sławojka”. Docelowo ścieżka prowadzi do „Krasnej Góry”. Tutaj w roku 1920 miało miejsce ważne wydarzenie historyczne – bitwa Polaków z bolszewikami. Poległych w walce żołnierzy polskich i rosyjskich pochowano we wspólnej mogile tuż za wsią, i upamiętniono tablicą. Z „Krasnej Góry” możemy obserwować charakterystyczny dla obszaru krajobraz – ekosystem pól uprawnych.

Tym samym szlakiem wracamy do ogrodu, w którym czekają tablice informujące o walorach przyrodniczych. Kolejny punkt ścieżki to wiekowa lipa, sad tradycyjny i ogródek ziołowy. Przy ścieżce Gospodarze wybudowali dużą wiatę pokrytą gontem z murowanym grillem oraz miejscami biesiadnymi .

Nasza wieś, w tym i nasze gospodarstwo przylega do dużego kompleksu leśnego, w tym rezerwatu przyrody „Stary Las”. Rezerwat znajduje na terenie Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu”. Występują tu lasy mieszane, dominują sosny, a rosną również brzozy, modrzewie, świerki, dęby, topole i osiki. Lasy obfitują w owoce leśne – pełno tu malin, jeżyn, jagód i grzybów. Można tu zbierać kurki, maślaki, borowiki, podgrzybki, koźlaki i zielonki. Gospodarze chętnie pokażą miejsca pełne grzybów, a w biblioteczce znajduje się przewodnik dla amatorów grzybobrania. Z własnoręcznie zebranych owoców i grzybów na miejscu można przygotować przetwory.